BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY
odetchnij od miasta
Bolimowski Park Krajobrazowy został utworzony w 1986 roku. Jego granice pokrywają się dawnymi mazowszańskimi borami, w których występowała niezwykle bogata fauna i flora. Niestety po dawnych, zupełnie dzikich i pierwotnych puszczczach Bolemowskiej, Korabiowskiej, Wiskickiej i Jaktorowskiej zostały wspomnienia i ręką człowieka tereny te zostały przekształcone w lasy gospodarcze. Działalność człowieka na tych teranach do dzisiaj daje się zauważyć prawie na każdym kroku. Chociażby nazwy wielu wśi i osad na terenie Puszczy noszą nazwę "Budy" np. Budy Zaklasztorne, czy Budy Grabskie, nazwy te pochodzą od osadnictwa "budników", którzy gospodarowali na terenach leśnych pozyskując
z nich różne surowce takie jak smoła, węgiel drzewny czy garbniki. Budnicy mieszkali w tymczasowych, naprędce skleconych, „budach”. Były to zwykle kurne chaty, dla ochrony przed chłodem częściowo zagłębione w ziemi. Po ich opuszczeniu takie osady zwykle ginęły. Niektóre z takich prowizorycznych osad rozwijały się jednak w większe wsie i przetrwały do dnia dzisiejszego.
Na szczęście, dzisiaj, mimo osadnictwa budników, które notuje się na XVIII i XIX wiek, możemy cieszyć się zadbanymi i niezwykle bogatymi lasami Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Hisoria budników pozostała pasjonującym elementem lokalnego folkloru, na którego ślady z pewnością natraficie zwiedzając okoliczne lasy, wąwozy, czy rozległe polany i torfowiska.
Obecnie BPK liczy wraz z otuliną 23 614 ha, z czego ponad 60% stanowią lasy. W lasach możecie spotkać blisko 1000 gatunków roślin naczyniowych, 87 gatunków roślin rzadkich i chronionych,
163 gatunki zwierząt chronionych (m. in. rysie, bobry, wydry, bociany czarne, zimorodki, bieliki czy orliki krzykliwe), 16 gatunków zwierząt łownych (m. in. łoś, daniel, sarna, dzik, lis).
SZLAKIEM BOBRÓW
Dzięki cięzkiej pracy bobrów możemy podziwiać tereny jednego z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Polsce - Rezerwatu Rzeki Rawka, który zajmuje blisko 500 hektarów. Obok rzeki Rawka równie zjawiskowe i dziewicze pozostały rezerwaty „Kopaniocha” (torfowisko), „Ruda-Chlebacz” (las olszowy), „Puszcza Mariańska” (stuletni las liściasty), „Siwica” (bagienne łąki, cenna ostoja wielu gatunków ptaków i owadów).
NIEBORÓW I ARKADIA
szlacheckim szlakiem
Na samej północy BPK znajduje się zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Nieborów”.
Licząca 46 hektarów enklawa zwana „Nieborowskim Polem” to między innymi szlachecki majątek należący niegdyś do rodziny Radziwiłłów. Dzisiaj możecie zwiedzić zarówno barokowy pałac, malownicze ogrody, jak i przyległy do niego folwark, w którym wypijecie doskonałą kawę w cieniu stuletnich dębów i lip.
Tuż obok Nieborowa znajduje się Park Arkadia, to kolejna spuścizna po Radzwiłłach na tym terenie.
Ten zjawiskowy angielski ogród skrywa wiele atrakcji jak na przykład wzniesiony w 1784 roku akwedukt, czy amfiteatr zaprojektowany i wykonany przez Henryka Ittara w 1801 roku na wzór cyrku rzymskiego.
Dla zmęczonych spacerowiczów czeka niezwykle smaczna kuchnia Oberży Pod Złotym Prosiakiem gdzie spróbujecie potraw tradycyjnej kuchni polskiej. Z kolei miłośników rzemieślniczego piwowarstwa, być może zainteresuje propozycja odwiedzenia małego lokalnego browaru "Bednary".
PUSZCZA BOLIMOWSKA
w siodle, na rowerze, pieszo
Bolimowski Park Krajobrazowy to także obszary wpisane do rejestru Natura 2000:
Dolina Rawki, Polany Puszczy Bolimowskiej, Dolina Grabinki, Łąki Żukowskie.
Raj dla wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Znajdziecie tutaj 15 ścieżek edukacyjnych, 23 szlaki turystyczne, w tym najdłuższy w Europie szlak dla miłośników jeździectwa - ponad 200 kilometrowy Łódzki Szlak Konny. Amatorzy tras rowerowych znajdą tu ponad 1060 km oznakowanych tras rowerowych (nasze domek w lesie znajduje się tuż obok dwóch szlaków rowerowych). Po drodze spotkacie liczne siedliska bobrów w dolinie Rawki, bardzo interesujące świetliste śródleśne polany (świadectwo osadnictwa Budnickiego z XVII i XVIII w.), liczne zabytki kultury materialnej: pałace, dwory, romantyczne parki, kościoły, cmentarze, kapliczki, krzyże przydrożne, okopy, rowy strzeleckie i działobitnie z czasów I wojny światowej.
REZERWATY
Ruda Chlebacz, Kopanicha, Puszcza Mariańska, Polana Śiwica
Na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się aż 6 rezerwatów przyrody. Wszystkie z nich znajdziecie opisane w naszym autorskim przewodniku oraz na naszym profilu na Instagramie. Miłośnikom przyrody, bardzo często dziewiczej, czasem nawet trudno dostępnej i wymagającej towarzystwa profesjonalnego przewodnika, Puszcza Bolimowska oferuje całe spektrum atrakcji dla ciała i ducha. W książce "Kąpiele Leśne" Amosa Cliforda opisano leczniczy wpływ bliskości natury, w szczególności lasu na ludzki organizm. Podobno pozwala ona oczyścić nie tylko umysł ale przede wszystkim realnie poprawić naszą kondycję oddechowo-krążeniową poprzez obniżenie poziomu stresu. Autor książki wspomina, że idealne otoczenie do uprawiania kąpieli leśnych to lasy naturalne, mieszane, a najlepiej jeżeli wśród drzew płynie leśny potok lub struga. W Puszczy Bolimowskiej znajdziecie to wszystko i jeszcze więcej... naturalne bory, bagna, rozlewiska, leśne oczka wodne i jeziora oraz rozległe polany i łąki. Mimo, że znaczna większość lasów BPK to dzisiaj lasy gospodarcze, w których państwowy gigant (Lasy Państwowe) pozyskuje surowiec to dzięki zachowanym Rezerwatom Przyrody znajdziecie tutaj także autentyczne naturalne otoczenie i mikroklimat.