top of page

BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY

odetchnij od miasta

Bolimowski Park Krajobrazowy został utworzony w 1986 roku. Jego granice pokrywają się dawnymi mazowszańskimi borami, w których występowała niezwykle bogata fauna i flora. Niestety po dawnych, zupełnie dzikich i pierwotnych puszczczach Bolemowskiej, Korabiowskiej, Wiskickiej i Jaktorowskiej zostały wspomnienia i ręką człowieka tereny te zostały przekształcone w lasy gospodarcze. Działalność człowieka na tych teranach do dzisiaj daje się zauważyć prawie na każdym kroku. Chociażby nazwy wielu wśi i osad na terenie Puszczy noszą nazwę "Budy" np. Budy Zaklasztorne, czy Budy Grabskie, nazwy te pochodzą od osadnictwa "budników", którzy gospodarowali na terenach leśnych pozyskując

 z nich różne surowce takie jak smoła, węgiel drzewny czy garbniki. Budnicy mieszkali w tymczasowych, naprędce skleconych, „budach”. Były to zwykle kurne chaty, dla ochrony przed chłodem częściowo zagłębione w ziemi. Po ich opuszczeniu takie osady zwykle ginęły. Niektóre z takich prowizorycznych osad rozwijały się jednak w większe wsie i przetrwały do dnia dzisiejszego. 

_DSC0257.jpg

Na szczęście, dzisiaj, mimo osadnictwa budników, które notuje się na XVIII i XIX wiek, możemy cieszyć się zadbanymi i niezwykle bogatymi lasami Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Hisoria budników pozostała pasjonującym elementem lokalnego folkloru, na którego ślady z pewnością natraficie zwiedzając okoliczne lasy, wąwozy, czy rozległe polany i torfowiska. 

Obecnie BPK liczy wraz z otuliną 23 614 ha, z czego ponad 60% stanowią lasy.  W lasach możecie spotkać blisko 1000 gatunków roślin naczyniowych, 87 gatunków roślin rzadkich i chronionych,

163 gatunki zwierząt chronionych (m. in. rysie, bobry, wydry, bociany czarne, zimorodki, bieliki czy orliki krzykliwe), 16 gatunków zwierząt łownych (m. in. łoś, daniel, sarna, dzik, lis).

_DSC9566.jpg

SZLAKIEM BOBRÓW

Dzięki cięzkiej pracy bobrów możemy podziwiać tereny jednego z  najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Polsce - Rezerwatu Rzeki Rawka, który zajmuje blisko 500 hektarów. Obok rzeki Rawka równie zjawiskowe i dziewicze pozostały rezerwaty „Kopaniocha” (torfowisko), „Ruda-Chlebacz” (las olszowy), „Puszcza Mariańska” (stuletni las liściasty), „Siwica” (bagienne łąki, cenna ostoja wielu gatunków ptaków i owadów).

NIEBORÓW I ARKADIA

szlacheckim szlakiem

Na samej północy BPK znajduje się zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Nieborów”.

Licząca 46 hektarów enklawa zwana „Nieborowskim Polem” to między innymi szlachecki majątek należący niegdyś do rodziny Radziwiłłów. Dzisiaj możecie zwiedzić zarówno barokowy pałac, malownicze ogrody, jak i przyległy do niego folwark, w którym wypijecie doskonałą kawę w cieniu stuletnich dębów i lip.

Tuż obok Nieborowa znajduje się Park Arkadia, to kolejna spuścizna po Radzwiłłach na tym terenie.

Ten zjawiskowy angielski ogród skrywa wiele atrakcji jak na przykład wzniesiony w 1784 roku akwedukt, czy amfiteatr  zaprojektowany i wykonany przez Henryka Ittara w 1801 roku na wzór cyrku rzymskiego.

Dla zmęczonych spacerowiczów czeka niezwykle smaczna kuchnia Oberży Pod Złotym Prosiakiem gdzie spróbujecie potraw tradycyjnej kuchni polskiej. Z kolei miłośników rzemieślniczego piwowarstwa, być może zainteresuje propozycja odwiedzenia małego lokalnego browaru "Bednary".

PUSZCZA BOLIMOWSKA

w siodle, na rowerze, pieszo

Bolimowski Park Krajobrazowy to także obszary wpisane do rejestru Natura 2000:

Dolina Rawki, Polany Puszczy Bolimowskiej, Dolina Grabinki, Łąki Żukowskie.

Raj dla wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Znajdziecie tutaj 15 ścieżek edukacyjnych, 23 szlaki turystyczne, w tym najdłuższy w Europie szlak dla miłośników jeździectwa - ponad 200 kilometrowy Łódzki Szlak Konny. Amatorzy tras rowerowych znajdą tu ponad 1060 km oznakowanych tras rowerowych (nasze domek w lesie znajduje się tuż obok dwóch szlaków rowerowych). Po drodze spotkacie liczne siedliska bobrów w dolinie Rawki, bardzo interesujące świetliste śródleśne polany (świadectwo osadnictwa Budnickiego z XVII i XVIII w.), liczne zabytki kultury materialnej: pałace, dwory, romantyczne parki, kościoły, cmentarze, kapliczki, krzyże przydrożne, okopy, rowy strzeleckie i działobitnie z czasów I wojny światowej.

REZERWATY

Ruda Chlebacz, Kopanicha, Puszcza Mariańska, Polana Śiwica

Na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się aż 6 rezerwatów przyrody. Wszystkie z nich znajdziecie opisane w naszym autorskim przewodniku oraz na naszym profilu na Instagramie. Miłośnikom przyrody, bardzo często dziewiczej, czasem nawet trudno dostępnej i wymagającej towarzystwa profesjonalnego przewodnika, Puszcza Bolimowska oferuje całe spektrum atrakcji dla ciała i ducha. W książce "Kąpiele Leśne" Amosa Cliforda opisano leczniczy wpływ bliskości natury, w szczególności lasu na ludzki organizm. Podobno pozwala ona oczyścić nie tylko umysł ale przede wszystkim realnie poprawić naszą kondycję oddechowo-krążeniową poprzez obniżenie poziomu stresu. Autor książki wspomina, że idealne otoczenie do uprawiania kąpieli leśnych to lasy naturalne, mieszane, a najlepiej jeżeli wśród drzew płynie leśny potok lub struga. W Puszczy Bolimowskiej znajdziecie to wszystko i jeszcze więcej... naturalne bory, bagna, rozlewiska, leśne oczka wodne i jeziora oraz rozległe polany i łąki. Mimo, że znaczna większość lasów BPK to dzisiaj lasy gospodarcze, w których państwowy gigant (Lasy Państwowe) pozyskuje surowiec to dzięki zachowanym Rezerwatom Przyrody znajdziecie tutaj także autentyczne naturalne otoczenie i mikroklimat.

bolimowski4 (1).jpg
bottom of page